Filmový režisér Friedrich Wilhelm Murnau byl jedním z nejvýznamnějších tvůrců němé éry a inspirace hledal v okultních vědách a mystických příbězích. Letos uplyne 130 let od jeho narození a jeho dílo připomene přehlídka čtyř snímků, které patří mezi nejzásadnější v dějinách kinematografie a nejsou běžně na filmovém plátně k vidění. Filmy Upír Nosferatu, Fantom, Faust a Poslední štace bude Kino Lucerna promítat od 3. května 2018 a živě je doprovodí špičkoví čeští i zahraniční hudebníci.

Friedrich Wilhelm Murnau, vlastním jménem Plumpe, se narodil v roce 1888 v Německu. Už jako student se začal věnovat herectví a divadelní režii. Práce ho fascinovala natolik, že přijal umělecké jméno a rozhodl se stát režisérem. Čím dál víc očarován možnostmi filmu, natáčel po válce Murnau jeden snímek za druhým.

Upír Nosferatu

V roce 1922 dal vzniknout filmu Upír Nosferatu (3. 5.), který ho jednou provždy proslavil po celém světě. Obrátil jím zásady tehdejších expresionistických filmařů vzhůru nohama. Natočil Nosferata v exteriérech a dokázal, že přirozené prostředí je mnohdy magičtější a působivější než uměle vytvořené kulisy. Tento pozoruhodný snímek slavil velké úspěchy a dodnes je zdrojem inspirací pro mnohé filmaře. O živý hudební doprovod k filmu se postará hudební skladatelka Eunice Martins, která je rezidentní klavíristkou filmového institutu a kina Arsenal v Berlíně.

Fantom

Ve stejném roce pak Murnau natočil i další expresionistický film Fantom (6. 5.), který byl dlouhou dobu považován za ztracený, avšak po mnoha letech se ho podařilo najít a zrestaurovat. Romantické drama příkladného úředníka a snad i talentovaného básníka Lorenze Luboty, jemuž do mysli vstoupil fantom v podobě krásné dívky z bohaté rodiny, doprovodí zpívající violoncellistky Tara Fuki.

Faust

Filmové zpracování staré německé legendy a Goethova klasického literárního díla Faust (20. 5.) je jedním z vrcholných děl německého expresionismu. Díky nové kamerové technice tu Murnau vytvořil přelomové obrazové efekty a snímek vystavěl jako velkolepý střet mezi dobrem a zlem, věčností
a pomíjivostí, světlem a tmou. Originální hudební kompozici k filmu společně předvedou výjimečná houslistka Iva Bittová s multikulturním kytaristou Marcem Sinanem.

Poslední štace

V působivé Poslední štaci (27. 5.) vypráví Murnau tragický příběh stárnoucího hotelového portýra, který jednoho dne není schopen unést kufry a je z vážené pozice sesazen. Životní krize člověka a jeho postupný společenský pád je vyobrazen oslnivým hereckým výkonem i na svou dobu přelomovými kamerovými efekty. Hudbu k filmu namíchá originální klarinetové kvarteto Clarinet Factory.

Přehlídku němých filmů F. W. Murnaua s živým hudebním doprovodem finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Vstupenky jsou v prodeji od 210 korun.